FAQ om Støttelotteriet
Find svar på dine spørgsmål om Støttelotteriet
Køb af lodder i et lotteri betragtes som varekøb og er derfor ikke fradragsberettiget.
Støttelotteriet er et lotteri i den gode sags tjeneste, hvor det er sjovt at gøre en vigtig forskel. I hvert lotteri finder vi derudover en millionvinder og flere end 1.000 andre heldige vindere. Du får direkte besked, hvis du er en af de heldige.
Ville du ikke synes, det var sjovt, hvis du var en af de 1.000 heldige vindere? Kan du ikke vente på, at vi kontakter dig, så tjek dine lod numre eller se den seneste trækningsliste.
For hvert støttelod, du køber, får du mulighed for at vinde en lang række af gevinster.
Se dem her:
Når vi skal finde de heldige vindere i Støttelotteriet, trækker notaren kun lod blandt alle solgte lodder. Det betyder derfor, at vi altid finder en vinder til alle gevinster.
Store gevinster sætter store drømme i gang. Og det giver mange lyst til at støtte kræftsagen ved at spille med i Støttelotteriet. Støttelodder er nyttelodder, for hver gang du spiller med, gør du en stor forskel for alle berørt af kræft. De seneste mange år har Støttelotteriet årligt givet et samlet overskud på over 41 mio. kr. – til gavn og glæde for arbejdet for et liv uden kræft.
Afhængighed af pengespil, hvor spilleren ikke er i stand til at begrænse sit spil, selvom man godt ved at spilleadfærden ikke er hensigtsmæssig, kaldes ludomani. Støttelotteriet har en lang afviklingsperiode, og da der kun er ti årlige lotterier, så vurderes det ikke, at risikoen for ludomani ved deltagelse i Støttelotteriet er ret stor.
Oplever du dog, at det er vanskeligt at styre din trang til at spille, vil vi opfordre dig til at tage kontakt til StopSpillet, som er Spillemyndighedens rådgivning om spilafhængighed. Her kan du få hjælp og rådgivning af specialister.
Du kontakter Støtforeningen.dk, som skal godkende dig som sælger. Herefter får du et login til deres bestillingsside, og så er du stort set i gang.
Ønsker I at blive sælger af fysiske lodder af Støttelotteriet, kan I kontakte vores samarbejdspartner Støtforeningen.dk. På den måde kan I tjene 40 % af lodpakkeprisen (50 eller 100 kr.) til jeres almennyttige aktiviteter – og resten går til den livsvigtige kræftsag.
- Hver forening, klub eller skoleklasse, som ønsker at sælge lodder, skal først godkendes af Støtforeningen. Støtforeningen har mere end 12 års erfaring med at sælge lotteri via foreninger, klubber og skoleklasser, og alle, der ønsker at sælge, godkendes, før de kan bestille lodder.
- Fordi alt salg foregår digitalt, har vi helt styr på, hvem der har solgt hvilke lodder. Derfor kan vi spore alle lodder tilbage til den enkelte forening, hvis der skulle opstå tvivl om foreningens brug af de tjente penge. Dog udfører vi ikke nogen egentlig kontrol af dette. Men hver forening skal naturligvis overholde reglerne for aflæggelse af regnskab.
Når du køber lodder til Støttelotteriet hos en af Støtforeningens sælgere, kan du betale med MobilePay. Dette er den eneste betalingsmulighed, for på den måde kender vi betaleren og kan give dig direkte besked, såfremt man har købt et vinderlod.
MobilePay-betalingen går direkte til Kræftens Bekæmpelse, og vi afregner efterfølgende med de enkelte foreninger, klubber og skoleklasser.
Hvis du har købt lodder og betalt med MobilePay, kan du ringe til Kræftens Bekæmpelses kundeservice på tlf.: 35 25 75 40.
De kan hjælpe dig med at tjekke, om du har vundet. Hav gerne din MobilePay-kvittering klar, når du ringer – den finder du i MobilePay app’en under menupunktet ”Aktivitet”.
Glæd dig til at modtage dine første lodder til Støttelotteriet om ca. tre måneder. Dine første betalinger dækker dit medlemskabskontingent, og de efterfølgende dækker dine nyttelodder i Støttelotteriet.
Skal det være dig?
I Støttelotteriet kan dine drømme om en helt ny Toyota bZ4X elbil til 329.990 kr. gå i opfyldelse. Du kan også blive den heldige vinder af 1 mio. kr. kontant og skattefrit eller en af de mere end 1.000 andre gevinster. Overskuddet går til kræftsagen, så der er ingen grund til at lade være. Spil nu!
STØT & VIND